Miód ma nie tylko właściwości prozdrowotne, ale także doskonałe właściwości fizyczne, które mogą być wykorzystane w terapii manualnej. Dzięki swojej lepkości miód może pomóc w szybkim usuwaniu obrzęków limfatycznych poprzez proces osmozy.
Właściwości lepkie miodu powodują, że szybko rozszerza on naczynia krwionośne i działa silnie przekrwiająco na tkanki miękkie, co powoduje silne rozgrzanie i rozluźnienie podczas zabiegu miodowania.


Naturalne właściwości miodu
Miodowanie to zabieg, który pomaga oczyścić tkanki z nadmiaru produktów przemiany materii, co przyspiesza proces regeneracji. Dzięki lepkim właściwościom miodu, podczas zabiegu dochodzi do lokalnego rozgrzania oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych, co umożliwia usuwanie nagromadzonych metabolitów z organizmu poprzez proces osmozy.
Metoda ta jest stosunkowo prosta i polega na nałożeniu niewielkiej ilości miodu na miejsce, które ma zostać poddane terapii, a następnie wykonaniu ruchów wklepywania i odciągania miodu od ciała. W ten sposób dochodzi do miejscowego przekrwienia i usunięcia niepotrzebnych metabolitów przez skórę, która działa jak błona półprzepuszczalna.
Po zabiegu miodowania pacjenci często odczuwają lekkość w stawach i rozluźnienie mięśni w obrębie traktowanej części ciała.
Wskazania do zabiegu
- Świeży, a także przedawniony obrzęk stawu i jego okolicy (najczęściej pourazowy).
- Tzw. „zakwasy”, czyli mikrouszkodzenia włókien mięśniowych po intensywnym wysiłku fizycznym.
- Stawy obwodowe i kręgosłupa, w których pacjent ma odczucie wzmożonego ciśnienia, rozpierania.
- Mięśnie, które w ruchu wykazują odczucie pęcznienia, siniaka.
Przeciwwskazania do zabiegu
- Zażywanie leków przeciwbólowych.
- Niski próg bólu.
- Ciąża.
- Menstruacja.
- Schorzenia naczyń krwionośnych (żylaki, skłonności do powstawania siniaków, cera naczynkowa).
- Nowotwory.
- Stan chorobowy (podwyższona temperatura).
- Zaburzenia krzepnięcia krwi.
Zarezerwuj wizytę w Centrum Zdrowia Ruczaj
Jeśli interesuje Cię nasz zabieg, zapraszamy do rezerwacji terminu wizyty.